עיקרון פעולה פדגוגי 2 | הכלה

הגדרה

היכולת של אנשי החינוך להתבונן על כל תלמיד ואיש צוות כאדם שלם, בעל יכולות וצרכים אישיים ומשתנים, ולאפשר לו התפתחות מיטבית בממדים רגשיים, קוגניטיביים וחברתיים.

 

ברשת בתי הספר השש-שנתיים ברנקו וייס נותנים מענה לאוכלוסיות תלמידים מגוונות: תלמידים מצטיינים, ומתקשים ותלמידים הבאים מרקע חברתי שונה. ייחודו של בית הספר השש-שנתי הוא בכך שהוא מכיל תלמידים עם חוזקות בתחומים שונים ועם נטיות וכישורים שונים. איכותו של בית הספר נמדדת גם ביכולתו לראות בכל תלמיד את הסיבה שלשמה בית הספר קיים, ולבנות מבנה ארגוני וחינוכי שיאפשר לכל תלמיד ומורה להתפתח. בתי הספר ממוקמים בכל אזורי הארץ, בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל, כמו גם במרכז הארץ.

בית ספר המשתייך לרשת בתי הספר השש-שנתיים של ברנקו וייס קולט כל תלמיד שמבקש ללמוד בו, פועל להתמדתו בלימודים ונמנע מהנשרתו.  

בית הספר מקיף
בית חנינה לבגרות

בית חנינא - 150

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  

 

תועלתה של ההכלה

  1. לתלמיד המאתגר – היא מאפשרת לתלמיד המאתגר למצוא את מקומו בבית הספר, להֵרָאות, להרגיש שייך ולאפשר לו הצלחה. כשאלו יתגשמו התלמיד ירגיש שותף משמעותי בתהליך הלמידה ויהיה פנוי להתפתחות אישית ומחשבתית. הדבר ישפיע עליו, על סביבתו, ועל מעגלים עתידיים.
  2. לתלמיד המצטיין, ולתלמיד שהאינטליגנציות החזקות שלו אינן הלוגית-מתמטית או המילולית – היא מאפשרת להם להביא לידי ביטוי את מלוא יכולותיהם.
  3. לתלמיד "השקוף" – היא מאפשרת לו להֵרָאות, לבוא לידי ביטוי ולהשמיע את קולו. 
  4. לכלל התלמידים - הלמידה בסביבה אינטגרטיבית מקנה כלים להתמודדויות במצבים שונים, מחזקת את הסובלנות תוך הכרות עם רבדים חברתיים שונים, מעצימה חוזקות בקרב התלמידים והמורים, מזמנת חברויות מגוונות ועשירות ומשביחה את המעשה החינוכי.
  5. להוראה – ההטרוגניות התלמידים מזמנת מגוון של נקודות מבט, ידע שונה, היכולים להעשיר את הלמידה. 
  6. למורים – הכלת המורים מאפשרת התפתחות ומימוש הפוטנציאל האישי, מציאת מקורות ההנאה וגורמי ההנעה. היא מחזקת את תחושת השייכות, המחזקת את הנכונות לתרום לבית הספר. היא משפרת את הלמידה האישית ואת היכולת הארגונית ללמוד, פותחת צוהר לרעיונות ולשיטות הוראה ולמידה חדשים, מה שישפר את יכולות ההוראה ואת היחס לתלמידים. מי שמכילים אותו, קל לו יותר להכיל אחרים.

  

בית הספר ברנקו וייס 
עין נקובא-עין ראפה

עין ראפה - 150