ששש… מקשיבים

ששש מקשיבים...

תקשיבו: הקשבה אמיתית ופעילה יכולה לפתוח לבבות ושערים, ואף למנוע אי-הבנות וחיכוכים. כשכולנו בבית, די דחוסים, חשוב ללמוד להקשיב לדברים הנאמרים ובמיוחד גם לאלו שלא נשמעים, אך נוכחים. כאן נלמד על הקשבה, איך עושים זאת ומה לא כדאי לעשות, ואולי נתרום במעט להבנה רבה יותר בין בני המשפחה ובחברה.

people-doing-things_52683-2095

מילים של אהבות

איך הופכים מילים למראות? איך משתפים באהבה גדולה, המורכבת מהרבה אהבות יומיומיות וקטנות?

בסרטון העפיפון של אבא – לזכרו של אמיר זוהר, כמו בעוד סרטונים בפרויקט של בית אביחי, "פנים. יום. זיכרון" תוכלו לצפות בהקשבה בסרטוני זיכרונות על הנופלים ובתרגומם לחוויה ולמראות.

 

לצפייה 3

הורים

גם אנחנו עולים לכותרות

בזמנים משונים אלה עולות מחשבות שונות וצפים רגשות משונים. כשסוגרים עוד יום או שבוע של הסגר ולמידה וירטואלית, חשוב לסכם ולסגור אותם בהתבוננות בהיבטים שונים. דרך טובה אחת לעשות זאת היא לתת כותרת למה שאנחנו מרגישים או חושבים. למשל ראו את הפעילות "כותרת ראשית". אפשר גם להעלות את ההצעות בקובץ משותף (למשל, google docs) או באפליקציית ענני מילים (למשל Mentimeter).

 

להרחבה 3

רוכשים ממיומניות חשיבה

מה אמרת?

הרמן וברטה יחד כבר הרבה שנים... הרבה הרבה שנים... ועדיין גם הם יכולים ללמוד דבר או שניים על הקשבה. (הרמן וברטה בגרסה עברית עם דרור קרן ומיקי קם)

 

 

להרחבה 3

6

המשפחה השותקת

לא רק למילים אפשר להקשיב. אפשר להקשיב גם לשפת הגוף ולשקט שבין המילים. אתגרו את עצמכם במשחק משפחתי שכולו מתבצע ללא מילים. תראו כמה הרבה תשמעו... 

 

להרחבה 3

שאילת שאלות

אם לא נשאל (נכון) איך נדע?

אנו מתעניינים ובאמת רוצים להקשיב ולהיות שותפים - אבל ילדינו הצעירים, ועוד יותר מכך המתבגרים, לא כל כך מנדבים מידע. אנו רוצים לשמוע מה עבר עליהם ואיך הם מרגישים ולקדם שיח הדדי, אבל שומעים "בסדר" (בטונים משתנים) או "כיף" או "באסה" - וזהו. אולי אם נשאל אחרת נשיג את המטרה ותתפתח שיחה יותר עשירה.

אז איך לשאול שאלות טובות, כאלה שיזכו אותנו בתשובות עשירות?

 

להרחבה 3

אמפתיה 2

הקשבה בכוונה

אחד מ-16 הרגלי החשיבה של אנשים אינטליגנטיים הוא הקשבה מתוך הבנה ואמפתיה. מה הכוונה?

 

לצפייה 3

brainstorming-concept-landing-page_23-2148322665

תקשיב לי רגע

כשאני מבקש/ת הקשיבו לי, למה אני מתכוון/מתכוונת? קארל רוג'רס מסביר זאת.

 

לקריאה 3

חלוקים אולי לא רלונטי

מח"ל - ולא מהפוליטיקה

מסכימים, חלוקים, לא-רלוונטי זה מח"ל. כשמתעורר ויכוח צריך לדעת איך לנהל אותו. תמרור החשיבה הזה עוזר לנו לעצור, להקשיב ולנהל אינטראקציה בונה מתוך ויכוח פורה.

 

לקריאה 3

עוד על הנושא
יוצאים מהמסגרת
אנחנו לא לבד
זזים וחושבים
מתרעננים בלמידה
חושבים 360