חושבים 360

360

כל אחד מאיתנו יכול לחשוב יותר טוב, להשתכלל ולהשתפר ולהצליח יותר. כאן נביא כלים, אסטרטגיות ותרגילי חשיבה שיעזרו לכם להתוודע לחשיבה שלכם עצמכם ולשכללה, באמצעות חידות ומשחקים, ובאופנים יותר מובנים.

תכנון

מה קודם ומה אחר כך?

ההיסטוריה של מדינת ישראל עמוסה בפרטים ותאריכים - וזה עלול לבלבל. כדי לעשות סדר ברצף האירועים במהלך מלחמת העצמאות - עליהם מספר הסרטון המצורף - תוכלו להיעזר במארגן דפוס הרצף. נסו למלא את המארגן בפרטים המופיעים בסרטון.

 

לצפייה5

מפרקים שאלות

אני שלם עם עצמי, ואת?

איך אפשר לפגוע בנגיף הקורונה? מה כדאי לכלול במערכת שעות ביתית? ומה לכלול בארוחה כדי שתהיה בריאה ומאוזנת?

העולם שלנו ואנחנו עצמנו בנויים ממערכות (למשל, הנגיף כיצור חי, או ארוחה הכוללת את כל אבות המזון, או מערכת השעות להתנהלות הבית). ניתוח מערכות והבנת יחסי הגומלין בין השלם לחלקיו היא מיומנות חשובה ובסיסית שיכולה להוביל ללמידה, להבנה, לשכלול ולהמצאה. בקישור תוכלו למצוא כלים לניתוח השלם וחלקיו.

 

להרחבה 5

יצירת אנלוגיות

מה נשתנה השנה?

מה נשתנה הפסח/הפסחא/הרמדאן הזה מכל השנים? כדי לענות על השאלה נצטרך לערוך השוואה: מה דומה ומה שונה? הנה כמה כללים שיעזרו לנו להשוות כמו מקצוענים אמִתיים (מתוך מיזוג החשיבה בלמידה).

 

להרחבה 5

4

כובעי המחשבות

אצלנו הישראלים לכל אחד יש דעה, ואותה אנו נוהגים להביע בנחרצות ובמהרה. אולי בכל זאת כדאי לעצור רגע לפני כן ולבדוק - האם חשבנו על כל ההיבטים? אם אנחנו מתבססים על עובדות או על רגשות? איך אנחנו מנהלים את מהלך החשיבה שלנו? כדי לענות אל השאלות האלה תכירו את ששת כובעי החשיבה - שיעזרו לנו לנהל את החשיבה ולהגיע למסקנות נחרצות ואפילו גם מבוססות.

תוכלו לקרוא עוד על ששת כובעי החשיבה כאן.

 

להרחבה 5

מסתעפים לכל הכיוונים1

שיגעון של חשיבה

כדי למצוא פתרונות רבים, מגוונים ומקוריים, נהפוך את הבעיה למשחק, 'נמתח' את החשיבה ו'נשתגע', ומתוך זה יעלה פתרון מיוחד ואחר.

 

להרחבה 5

קבלת החלטות

6 צעדים לקבלת החלטה

כל יום אנו צריכים לעשות בחירות ולקבל החלטות. בבחירות שונות (גדולות או קטנות, אישיות או חברתיות), כדאי שההחלטה תתקבל במודעות ולאחר שיקול דעת. איך עושים זאת? איך בוחרים? לפניכם תהליך קבלת החלטות בשישה צעדים.

 

להרחבה 5

סיפור עיקרי צדדי נסתר

סגר מהאגדות

בימי הסגר ארוכים כולנו בבית, וזה הזמן לספר, להאזין ולחשוב על סיפורים (מאגדות, מהחיים, מהספרים מהסרטים ועוד).

 

להרחבה 5

עוד על הנושא
יוצאים מהמסגרת
אנחנו לא לבד
ששש... מקשיבים
זזים וחושבים
מתרעננים בלמידה