זזים וחושבים

1זזים וחושבים

"נפש בריאה בגוף בריא" - זו הקלישאה הנודעה (והמוכחת). גם המחקרים מראים שתנועה והפעלת הגוף תורמות ללמידה ולחשיבה. כשיושבים כל היום בבית ויש "קוצים בטוסיק" וקשה לשבת בשקט ולהתרכז, זה הזמן להתחיל ללמוד דרך הגוף ובתנועה. כאן תכירו מגוון דרכים ושיטות לזוז וללמוד, ליהנות ולפרוק מתחים, להכיר ולדייק את הגוף האישי, וכהורים או מורים - לעזור גם לאחרים לעשות זאת. והכול - בכיף עם מה שיש בבית.

5

קלאס ארץ ישראל

בחג העצמאות בימים רגילים היינו יוצאים לטיולים בכל רחבי מדינת ישראל. היינו מוצאים לנו פינה נעימה לפיקניק בחורשה יפה או בחצר עם חברים. אלא שהשנה ... אנו מקורקעים.

לכן נוכל להפוך את מרצפות הסלון שלנו או את מדרכות הבניין (עד 100 מ' כמובן) ללוח משחק זיכרון והתמצאות בארץ ישראל - עד שיגיע האוכל או עד שייגמר הסגר (מה שיבוא קודם)

 

לקריאה 4

training-home-concept_23-2148485458

התגנבות יחידים

בכל ההמולה הביתית היומית, לפעמים רוצים רק קצת שששששש.... שקט. אז הנה הצעה רלוונטית: על הילדים לנוע במסלול שנסמן להם – בדממה מוחלטת!

איך עושים? סמנו מסלול שיעבור מתחת לרהיטים ומאחוריהם, פזרו קופסאות שימורים במסלול או בנו משני צדדיו חומה מקוביות או מגלילי ניירות טואלט וכדומה.

לאורך המסלול הניחו פתקים (בצבעים שונים כמספר המשתתפים) ועל כל פתק כתבו אות אחת של מילת שבח. כשהילדים יסיימו לעבור את כל המסלול בהצלחה ויאספו את כל הפתקים בצבע שלהם - הם יזכו לשבח הכתוב בכל הפתקים)

על הילדים לעבור את המסלול בהליכה זהירה, בזחילה על ארבע, על הגחון, גלגול לפנים או בכל דרך אחרת שתחליטו, והכול בשקט ומבלי להרוס או להזיז את המכשולים על המסלול או לחצות את גבולותיו.

אפשר לשים בקצה המסלול מדליה או פרס כלשהו.

 

חושבים 360 215

מתגלגלים

אפשר לחוות וללמוד על צורות ועל המרחב (הבסיס להנדסה) בעזרת הגוף ולא עם הראש בלבד. הנה הזדמנות לאפשר לילדים לזוז ולהתגלגל בכל מיני צורות ובתוך כך גם ללמוד על ההבדל בין גליל, כדור, מעגל ועיגול.

 

 

להרחבה 4

2

עולם הפוך

אפילו בן גוריון ידע שעמידה על הראש בריאה לחשיבה. אנחנו מציעים להתאמן בעמידה על הראש... וירטואלית לפחות: אם תסתכלו על העולם במהופך תגלו דברים חדשים - עליכם, על הבית שלכם ועל איך שראש הפוך יכול לרענן את המחשבות בהצלחה. (ולמי שבינתיים קשה לעמוד על הראש, אפשר רק להתכופף עם הראש למטה, ולנסות ללכת כך או להסתובב קצת במהופך). 

 

 

להרחבה 4

1

מתבוננים, רוקדים וזזים אביב

איך יודעים שבא אביב?
מסתכלים סביב סביב
ואם רואים ש... 

הפרחים נפתחים, הציפורים מצייצות, הנמלים יוצאות במרץ לעבוד - כל אלה יביאו גם אותנו לזוז ולרקוד.

 

להרחבה 4

פעילות

לומדים בתנועה

המורה עדי מושקוביץ מראה איך לשלב משחקים בתנועה כדי לתרגל חומר לימודי. סרטון מבית מט"ח בשיתוף הקרן לקידום מקצועי, הסתדרות המורים.

 

לצפייה 4

ביחד

הזזה לשם הבנה

מי אמר שלמידה מתרחשת רק בישיבה? אולי ההיפך? כמה דברים על מה ואיך תנועה תורמת ללמידה.

מתוך: אוריינות חזותית בפדגוגיה ובמרחב הלמידה - ד"ר לימור ליבוביץ מציגה עקרונות לעיצוב כיתות העתיד ולקידום למידה חווייתית ומשמעותית

 

 

לקריאה 4

תנועה

לא יוצאים מהקווים?

עבודה מכוונת על שליטה ותיאום בגוף, חיזוק הנדרש והחלש תורמים רבות גם בלמידה העיונית וגם לרוגע ופניות. סרטון של קייטנת תנועטף ביתית.

 

 

לצפייה 4

עוד על הנושא
יוצאים מהמסגרת
אנחנו לא לבד
ששש... מקשיבים
חושבים 360
מתרעננים בלמידה