כתבו עליו

דברי מנכ”לית ברנקו וייס, ניבה חסון בכנס הלמידה השנתי לזכר ד”ר ברנקו וייס ז”ל, 9 נובמבר 2017

ברנקו וייס 1

שלום לכולם, ערב טוב וברוכים הבאים, 

הדברים שאומר על ברנקו לא יהיו חדשים לוותיקים במכון, אך כמו בטקס המחבר את כולנו השותפים לקהילה שלנו, כך מדי שנה אנו מעלים ומחברים את החברים שאיתנו למסכת חייו של מייסד המכון. 

הערב הזה הוא ערב למידה המוקדש לזכרו של ד"ר ברנקו וייס, מייסד המכון והתומך בו בתרומה נדיבה ביותר מיום היווסדו לפני כ-28 שנים ועד היום. 

אין דרך טובה ונכונה יותר לעלות את זכרו מאשר דרך הלימוד המשותף. הלמידה, החינוך וההשכלה הגבוהה היו שזורים בתחנות חייו וחלק מהותי ממנו. ברנקו היה איש לומד כל חייו, היה מורה ומרצה באקדמיה, נדבן שתרם לחינוך ולהשכלה באוניברסיטאות רבות באירופה בכלל ובשוויץ בפרט. 

נושא הכנס שלנו היום – חינוך ופדגוגיה במציאות רב תרבותית.

מציאות חייו של ברנקו כפתה עליו חיים בחברה ותרבות שונות מאלו שהעניקו לו אביו ואמו. וכמו השורות בשירה של פניה ברגשטיין משקפות נכונה את חוויית חייו של ברנקו: 

"שתלתם ניגונים בי אימי ואבי 
ניגונים מזמורים שכוחים" 

ועוד כתבה: 

"בי קולכם הרחוק כי יהום  
עיני אעצום והריני איתכם מעל לחשכת התהום" 

בהתבוננות בהיסטוריה של חייו אנו פוגשים את האתגרים שלו לעצב את חייו, להתפתח ולחיות חיים משמעותיים בתוך הזהויות הרבות בתוך השונות והאחרות שלו בסביבה בה חי. אנו פוגשים את האומץ שלו לחיות את חייו על פי תפישת עולמו וגם להצליח. 

סיפור חייו של ברנקו הוא סיפור של בן יחיד שנולד בקרואטיה להורים עוטפים ואוהבים, המלחמה שפורצת בהיותו 10, יתמות מאב שנרצח, עקירה ובריחה ממולדת, ופליטות במחנה פליטים בשוויץ. 

אחרי המלחמה אמו עזבה את שוויץ חזרה לקרואטיה והוא נשאר בבית משפחה אומנת נער בן 16, קליטה בארץ חדשה, למידה והשכלה, צמיחה והתפתחות לאדם בוגר משכיל יזם ומצליח בעסקים ונדבן.

אחד האירועים המכוננים של חייו היא ההחלטה של אמו להשאירו בשוויץ, ההחלטה שלבנה בן ה-16 יהיה טוב יותר בארץ החדשה גם במחיר ההתנתקות הכואבת שלהם. אילו עוצמות נפש וכוחות לאשה שמחליטה לחזור ולנער שמחליט להישאר.

אם המשפחה האומנת שבה גדל ברנקו הייתה מורה ופתחה בפניו עולם עשיר של אמנות, מוסיקה, ידע עולם ונטעה בו אהבה בלתי פוסקת ללמידה.

בבדיחות היה מספר שהמשפחה שקיבלה אותו ציפתה למשהו טוב יותר ממנו. הוא לא היה יפה במיוחד ועוד יהודי. בהמשך הוא קיבל מלגת לימודים, למד במכון הטכנולוגי של ציריך. לימים, כשהפך לאדם עשיר, תרם תרומה נדיבה לקרן שהעניקה לו מלגה.

שוויץ שהכניסה אותו בשעריה בהיותו נער פליט העניקה לו אזרחות לאחר 17 שנים. זו אותה שוויץ שהעניקה זכות בחירה לנשים ב-1971. 

 

כל חייו היה אסיר תודה לשוויץ. הוא אימץ אותה למולדת שם הוא פיתח את המיזמים העסקיים שלו וגם את פעילותו הפילנתרופית וראה ברכה בעמלו. עם זאת, גם כאדם בעל מעמד מכובד בחברה, לעולם לא שכח את השנים הרבות שהמתין לתעודה הרשמית שהוא אזרח שוויץ. 

הוא לא שכח את העלבון שבציפייה. הוא אימץ את שוויץ כמולדת אך היא ראתה בו כל אותם השנים זר, כזה עם שייכות מוגבלת - לא לגמרי אחד משלנו. 

כאנשי חינוך אנחנו מבינים עד כמה תחושת השייכות חשובה ומשמעותית בעיצוב חייו של ילד ומשפיעה על חייו הבוגרים האישיים והחברתיים.

אתגר גדול עבורנו הוא לבנות את תחושת השייכות של התלמידים שלנו. החל מתלמידינו בכיתה הרב-תרבותית ועד הסקטורים השונים - או השבטים כפי שמכנה אותם הנשיא, ואשר חשים מודרים ולא שייכים לתת התרבות השלטת והמובילה. 

בשבוע שעבר השקנו אגודת ידידים בשוויץ. שלושה תושבי ציריך לקחו על עצמם בהתנדבות להקים את אגודת הידידים של ברנקו וייס על מנת לסייע בגיוס תרומות למכון למען קידום עשייתנו החינוכית. פנינו לעשרות אנשים בשוויץ מתוך אמונה שיש בכך סמל להמשך דרכו של ברנקו היהודי השוויצרי, השלושה שהתנדבו: עורך דין יהודי ובני זוג בבנקאות הפרטית ונוצרים שלושתם באמצע שנות הארבעים, הכירו את שמו של ברנקו אך לא אישית וראו בהקמת האגודה מקום לעצמם לפעול למען קידום החינוך בישראל. 

סגנית נשיא האגודה, טטיאנה, תושבת שוויץ, ארמנית במוצאה וילידת גרוזיה, למדה באוניברסיטה המרכז-אירופית לתארים מתקדמים בסיוע של מלגה שתרם ברנקו לאוניברסיטה. טטיאנה סיפרה שהציפייה שהוטמעה בסטודנטים היא למצוא את הדרך להשיב חזרה לחברה כמו שהם קיבלו. 

זה היה המוטו של ברנקו וייס בעשייתו הפילנתרופית. אני מחזיר לחברה שאפשרה לי להגיע לאן שהגעתי.

הבחירה שלו הייתה להשקיע בחינוך ובהשכלה. הוא ראה בכך אמצעי לקידום צעירים ולפיתוח חברה טובה יותר. 

כאנשי חינוך אנחנו יודעים כי תרומה ומועילות לחברה מחזקות את תחושת השייכות של התורם והמתנדב. ערכו של היחיד התורם לחברה עולה הן בעיניי עצמו והן בעיניי אחרים.

עידוד נטייה זו אצל צעירים היא לא על מנת שיקבלו ציון על מחויבות אישית, אלא כדרך להעלות את תחושת הערך שלהם, לחזק את תחושת השייכות שלהם ולחיות חיים משמעותיים.

פתחנו את המפגש הזה בסרטון של ברנקו בו הוא מדבר על הרוח החינוכית שאנחנו מובילים כנגזרת מהמסורת היהודית. זהות נוספת, ברנקו היה יהודי שחי את חייו בתפישת חיים חילונית לחלוטין. הוא כיבד מאוד את האחרים אך שמר על החופש שלו לחיות את חייו בדרכו. בנותיו החורגות הן נשים חרדיות, הן גדלו אצלו, נישאו והביאו משפחות בדרכן שלהן והוא כיבד זאת. 

באחד מביקוריו בארץ סיפר לנו שמעולם לא חגג בר מצווה בשל המלחמה. התייעצנו אתו איך היה רוצה לציין את האירוע, אם בכלל, והוא שיתף פעולה. עלתה האפשרות של חגיגה ליד הכותל והוא בחר בבר מצווה אלטרנטיבית. 

תרגמנו את ההפטרה שלו לאנגלית, למדנו אותה יחד אתו, עם פרשנות וקווים מקבילים לחייו ועשייתו, חגגנו אתו, אנחנו אנשי המכון. ההתרגשות שלו ושל כולנו הייתה עצומה: חגיגת בר מצווה בגיל 75. אותם ניגונים ששתלו בו אביו ואמו באו לידי ביטוי בחגיגת בר המצווה המאוחרת בדרכו שלו. 

בשבוע שעבר בביקור בציריך עליתי לקברו בפעם הראשונה מאז הלוויה. 

על המצבה מצאתי כיתוב מינימליסטי ביותר שנכתב על פי ההנחיות המדויקות שלו טרם מותו. על המצבה היה כתוב:

פ"נ 
ברנקו וייס 1929 2010 
תנצב''ה (תהא נשמתו צרורה בצרור החיים)

אף לא מילה נוספת על האיש הזה שחייו היו מורכבים, שהיה תאב חיים, וחי גם חיים טובים ומשמעותיים שאפשר להרבה צעירים ובוגרים לצמוח ולהתפתח ולעצב לעצמם חיים משמעותיים, וביניהם אנחנו בברנקו וייס, שממשיכים בדרכו שלו לעסוק בחינוך כשלמול עינינו טובת הפרט והחברה.

כששיתפתי אתמול את יואב במחשבות שלי על הכיתוב המינימליסטי על המצבה, כיתוב שאינו אומר דבר על האיש, יואב אמר: אנחנו בברנקו וייס - הזיכרון החי המהדהד את חייו יותר - מכל כיתוב על המצבה. אחריות גדולה.

בהיותי בציריך, ואולי גם בהשפעת יום השנה להירצחו של יצחק רבין, התנגן בראשי השיר שנתן יונתן כתב כבר בתחילת שנות ה-60 והקדישו ליצחק רבין ב -1995 לאחר הירצחו :

"איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא 
אשר היה כערבות הבוכיות"

השיר המדבר על הילד שנולד למרגלות ההר ליד הנחל וגדל לאיש שבעמל כפיו בנה ועשה השיג והצליח. נתן יונתן מסיים את שירו: 

"איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא 
אשר היה כערבות הבוכיות, 
וכמו מבצר עתיק היה בסוף הדרך".

תנחומים

ד”ר ברנקו וייס נפטר ב-31/10/2010 ואנשים רבים מרחבי הארץ והעולם שלחו למשפחה ולמכון תנחומים על פטירתו וחלקם אף שיתפו במקום שברנקו וייס תפס אצלם או בעבודתם. להלן חלק מהמכתבים ודברי הניחומים.

 

ניבה וכל צוות המכון,
זה עתה קיבלתי את ההודעה המצערת על מותו של ד"ר ברנקו וייס.
ברנקו היה איש חזון ויזם חינוכי בלתי נלאה, שהטביע חותם על החינוך בישראל, ולא פחות מכך, על חייהם של אנשי חינוך ותלמידים רבים בארץ.
תמיד אהיה אסיר תודה לו, על הזכות שהייתה לי להיות חלק מן היזמות החינוכית של המכון, במשך שנים שהיו לגביי מאד משמעותיות ומעצבות.
התחושה של הצער והאובדן שאני חש (וכמוני רבים אחרים, כך אני מאמין), גם לאחר שנים מחוץ למכון, ממחישה עד כמה המושג "משפחת ברנקו וייס", הינו משמעותי, ולא קלישאה.
חזקו ואמצו בעשייה החינוכית – מפעל החיים של ד"ר ברנקו וייס, דרכו הוא ימשיך להשפיע על חייהם של אנשים רבים נוספים, גם בעתיד.

איתן שטיינפלד

 

 

שמעתי בצער עמוק על פטירתו של ד"ר ברנקו וייס.

הוא היה איש מיוחד במינו. תרומתו לחינוך בישראל תיזכר.

בהיותי ראש עירית ירושלים למדתי להעריך את תרומתו ומקוריותו שנתנה לעיר תוספת ייחודית שהייתה בסיס לפעולה בהיקף כלל ארצי.

אנא מסרו תנחומי למשפחתו.

אהוד אולמרט

 

 

 

לניבה, אביב, וכל צוות מכון ברנקו וייס.

בצער רב התבשרנו על מותו של ד"ר ברנקו וייס: יזם ואיש חינוך, ששילב חזון ומעשה באופן שעורר השראה בקרב אנשים רבים, ואני ביניהם.

בזכות השותפות הפדגוגית של בית ספרנו עם המכון, זכינו לפגוש ולהכיר מקרוב את ברנקו האיש - האדם שמעבר לשם המכון - כאשר ביקר בבית ספרנו. במפגש איתו היה קל להתרשם מן העניין העמוק שגילה בבני אדם, תלמידים ומורים כאחד.

ברנקו ידע ליצור חיבור מלב אל לב, כפי שגיליתי במפגש הראשון שלי איתו, כמחנכת, כאשר ראיתי כיצד עולות דמעות בעיניו תוך כדי שיחה עם תלמיד מכיתתי, אשר הציג סיפור התמודדות אישית לא קלה.

ברנקו ידע גם ליצור חיבור מראש לראש – כפי שנוכחנו כולנו, כאשר ידע, לאחר ביקור עמוס נושאים ופרטים, לשים את האצבע על הנושאים בהם ראוי להתמקד, ולתת, במספר מילים, עצות מעשיות ששילבו בין חזון חינוכי לפרקטיקה פדגוגית וניהולית.

בזכות החיבורים הללו, ובזכות ההשראה שלו, מפעלו החינוכי ימשיך ויתעצם, וזכרו יישאר איתנו, אלו שזכו להכיר אותו כאדם, עוד זמן רב.

אני מקווה כי צוות המכון, כמו גם בני משפחתו של ד"ר ברנקו וייס, ימצאו נחמה בדברים אלו.

בשם מורי ותלמידי בית חינוך תיכון גליל מערבי בשיתוף מכון ברנקו וייס

מאיה בליאבין, מנהלת ביה"ס

 

 

שלום לכולם!

זוהי בשורה קשה ומרה לאיש יקר שהלך לעולמו.

עבורי היה ברנקו סמל למנהיג אמיתי ,יצירתי, אמיץ,ישיר, בעל עקרונות, צנוע וישר.

מקצועיות הוא שם המשחק המרכזי אצלו.

הוא פשוט היווה עבורי דמות ומודל לחיקוי בשנים האחרונות.

שלכם

מאיר שמעוני

 

 

 

מנהל מחוז ירושלים במשרד החינוך

ניבה היקרה

הצטערנו לשמוע על מותו של ברנקו וייס היקר. הוא אכן היתווה דרך מיוחדת ששמה את האדם- התלמיד במרכז, תוך הקפדה על ערכים של יושרה, הגינות, התחשבות ודאגה לחלקים בחברה הזקוקים לכך יותר מכל.

נקווה שמורשתו אכן תימשך ומפעלו העצום יהווה בעתיד הנצחה ראויה לדמותו.

מירב תנחומינו לכל מוקירי זכרו.

סמי בר לב

ראש המועצה המקומית קצרין

 

 

 

 

ניבה ומשפחת ברנקו וייס היקרים
לפני מספר דקות שמעתי בצער רב על כי ברנקו היקר הלך לעולמו. אני משתתפת בצער כולנו על הליכתו של האיש היקר הזה שתרם רבות לחינוך בכלל, בישראל ולכל אחד מאיתנו באופן אישי. רק השבוע דיברתי כאן במקסיקו על המכון, על הפרטנות ועל כל מה שלמדתי במהלך השנים מהשותפות אתכם. המפעל החינוכי האדיר שבראשו הקמת המכון המופלא הזה וכמובן בתי הספר האתגריים לימדו את כולנו מהו חינוך נכון ואמיתי וכיצד מערכת החינוך יכולה להיות משמעותית עבור תלמידים ולהיות עבורם מקור של צמיחה ולמידה, מקור של בטחון ובעיקר מקום בו באמת למדו שהם יכולים להיות חלק מהחברה, לתרום לעצמם ולתרום לחברה בה הם חיים.
ברנקו הלך לעולמו, אבל המפעל החינוכי ותפיסתו החינוכית ישארו עימי וימשיכו להוביל אותי בדרכי החינוכית. אני מבטיחה לעשות ולהמשיך לעשות ולזרוע את הזרעים החינוכיים של האיש היקר אותי בכל מקום ובמיוחד כאן במקסיקו הרחוקה.

יהי זכרו ברוך!

 

קליה הילו
מקסיקו סיטי

 

 

ניבה יקרה!
"ברוך דיין אמת".
הצטערתי לשמוע על פטירתו של ד"ר ברנקו וייס.
תרומתו למערכת החינוך בב"ש ולארץ כולה, בהתייחסות מיוחדת לנוער בסיכון, ראוייה להערכה ולהוקרה.
ד"ר ברנקו וייס היה יהודי ציוני עם לב גדול ונשמה ענקית, שאהבה את ילדי ישראל באשר הם, ודאג לעתידם באמצעות חשיבתו ותרומתו.
משתתפת בצער מכון "ברנקו וייס" ורשת בתי הספר לנושרים, בשם כל קברניטי עיריית באר-שבע, מנהליה ותלמידיה.

 

ד"ר רות פרנקל
מנהלת מחלקת חינוך בעיריית באר שבע

 

 

שלום ניבה ושאר חברי במכון ברנקו וייס,
משתתפת בצערכם על מותו של ד"ר ברנקו וייס.
בטוחה בהמשך דרכו באמצעותכם.

 

מירי ונד
מנהלת גף מוסדות חינוך
האגף לחינוך על יסודי
משרד החינוך

 

ניבה יקרה,
איתכם באבלכם. מכל הלב,

 

אריאלה שגב
מנהלת מחוז ת"א והמרכז
משרד החינוך

 

Dear Niva,

I was truly saddened to hear that Branco had passed away.
My contact with Branco goes way back to the beginning of those 20 years and, of course, more recently last year as I worked with his support to give you all feedback on my perception of the way the BWI was fulfilling his vision of its mission.
Branco has always been, to me, a rare model of a person dedicated with purity to serving humanity by making possible in practice a vision of education that puts honesty, commitment, and above all good open and fair minded thinking as its primary goals. For this he gave unselfishly not only financial support but the kind of moral support that comes from the impassioned soul of a true leader.
Branco was a man of many moods, but I saw in him, whatever his demeanor, this deep driving passion to do his best for those future generations that the hope of this planet depends on.

While my actual contact with Branco over the years has been sparse, he stands out in my mind as a man of great stature who will leave a real positive mark that we should all emulate. 

I am attaching some photos I took mostly of Branco when I was in Jerusalem last January. They show us the caring, reflective and committed Branco beneath the surface of his outward self.

 

Bob Swartz
Director, the National Center for Teaching Thinking

 

 

 

שלום רחלי,
מאוד הופתעתי לשמוע כעת מפיך על מותו של ד"ר ברנקו וייס ז"ל. איכשהו הצלחתי לא לקרוא את הידיעה על כך. הידיעה הציפה אותי בהמון רגשות ולא מעט מחשבות ואני רוצה להעלות כמה מהן על הכתב.
למרות שעזבתי את העבודה במכון לפני כ-10 שנים, המושג "ברנקו וייס" מלווה אותי כל השנים בשפע של מובנים:

 

בשיפור החשיבה האישית שלי – "ברנקו וייס" בשבילי הוא סמל לחשיבה הרבה יותר מובנית ומסודרת. לדוגמא: עזבתי את המכון על מנת לקבל על עצמי את הניהול של מחלקת חינוך, תרבות ורווחה בכפר ורדים, ובכל הזדמנות הקניתי לעובדי את עקרונות טיפוח החשיבה ה"ברנקואים", והדגשתי את השימוש הרחב שאני עושה בכלי החשיבה בתהליכי קבלת ההחלטות.

 

בעבודתי – שיטותיו החינוכיות של "מכון ברנקו וייס" ליוו אותי גם בהשתלמויות המורים שהעברתי במסגרת החברה הפרטית הלן דורון, בארץ ובחו"ל. בשמחה הצגתי בהשתלמויות את האינטליגנציות המרובות ואת כלי החשיבה של אדוארד דה בונו, וסיפרתי על שילובן בחינוך ה"ברנקואי" בארץ. ד"ר ברנקו וייס "טייל" איתי באנגליה, בהונגריה ובפורטוגל.

 

בקציר הפירות החינוכיים – לפני כשנה קבלתי במפתיע טלפון מ-ב', שבהיותו נער בן 16 נשר ממערכת החינוך. באותה תקופה ניהלתי את הפרויקט של המכון במרום הגליל, ואספתי עוד 5 נערים כמותו והקמתי כמעט במחתרת מסגרת לימודים אלטרנטיבית בצריף בחצר האחורית של המועצה האזורית מרום הגליל. שלשמחתי ד"ר דן שרון, אז מנהל המכון, וד"ר ברנקו וייס הרימו את הכפפה והפכו את המסגרת הזאת לבסיס להקמת רשת בתי הספר התיכוניים של ברנקו וייס. אותו ב', מושבניק, חלם באותה תקופה לטפל בבעלי חיים כמקצוע וכדרך חיים. אבא שלו נסע לארה"ב לחפש את הזהב והוא הסתובב ברחובות. כאמור, לפני כשנה הוא התקשר אלי, הציג את עצמו ושאל אם יוכל לבוא לבקר אותי בביתי. השבתי בחיוב ושאלתי אם יש סיבה מיוחדת לביקור. הוא ענה: "אני עומד להתחתן. ספרתי לחברה שלי המון על תיכון ברנקו וייס ועליך, והיא רוצה להכיר אותך לפני החתונה".
לפני כמה חודשים פגשתי אותו בכרמיאל והוא סיפר לי שהוא מטפל באנשים באמצעות בעלי חיים!
האם מישהו יכול להעלות בנפשו מה היה קורה ל-ב' ולעוד עשרות ומאות בני נוער, שזכו ללמוד בבתי הספר של ברנקו וייס, לולי היה בא אל העולם ד"ר ברנקו וייס? איפה היה ב' כעת ואיפה הוא באמת נמצא?
אני מאחלת לכל אחד מאיתנו כשאשר תבוא שעתו להיפטר מן העולם, הוא יגיע לכיסא הכבוד עם מטען כל כך נכבד של עשייה חינוכית כל כך מופלאה למען בני נוער כל כך רבים ונהדרים!

 

צפי סיימונס
מכון גנדל להשכלה יהודית
האוניברסיטה העברית בירושלים

 

 

With great sorrow I've learnt about the passing away of my friend Branco Weiss. I got to know and respect him as I served as Israel's ambassador in Switzerland.

During our first encounter in 2003 it became clear to me that Branco is an extraordinary human being. A proud Jew, an extremely talented man and a true friend. Every meeting with him was pleasant, challenging and enriching. Branco knew always what was needed and therefore knew exactly what he wanted and what he demanded from himself and from others.

It was Branco who taught me that only those who defend themselves are being respected, a principle that was true in the Holocaust is true in the Middle East today, and is true in our private life.

Despite our age difference we became good friends as it was always a pleasure to listen to him and to realize how accurately he is analyzing the political or economic situation or one's personal problem.

Branco was also a great friend and supporter of Israel and the foundation he established is only one small proof of that.

He knew that education is one of the biggest challenges of our time and acted upon it in his own and special way, supporting and improving educational systems and institutions in Israel in Switzerland and elsewhere.

Branco showed us all what can and should be done about the things one believes in and this is why he will always be cherished. We are all deeply saddened by his untimely death but we'll remember him as a man of principles, an educator, a promoter of everything that the Jewish tradition and the State of Israel stand for, a special person, a friend.

 

Aviv Shir-On
Israel's ambassador to Austria and the OSCE
and former ambassador to Switzerland

 

 

Dear Niva,
I am very sorry to hear this sad news. Please convey my sincere condolences to all your colleagues at the Branco Weiss Institute and in the Branco Weiss Schools. I have very fond memories of my visit to you in January.

Kind regards,
Professor Carol McGuinness
Director of Education
School of Psychology
Queen's University Belfast
Northern Ireland BT7 1NN

 

Dear Niva,

I am much saddened to receive this news about Dr. Branco Weiss. What a great man with a great love for the marginalized kids. I have not met him but I greatly respect his devotion, generosity and vision. Please accept my heartfelt sympathy.

Thank you for giving me the opportunity to be part of his vision and dream for the children of Israel.

 

Shalom
Ai Choo
Hong Kong

 

 

Niva –
I cannot tell you how sorry I am to learn of this. It must be devastating for all of you.
May you know no more sorrow.

Best.

Linda Epstein
The Jewish Federation of Metropolitan Chicago

 

 

 

ניבה שלום רב,
אני משתתף בצערכם על מותו של ד"ר ברנקו וייס. איש יקר וחשוב תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

 

ד"ר חיים נבון
מנהל המח' למרכזי חינוך, כיתות הכוון ומפתנים
משרד החינוך

 

 

ניבה,
הצטערתי לשמוע על מותו של ידיד גדול. זו אבידה של ממש לכם, וגם לנו כמובן. מקווה שמפעל חייו יימשך !!!

 

אילה כפיר
מנהלת מחלקת חינוך
מועצה אזורית גליל עליון

 

 

ניבה שלום,
משתתף בצערכם ובאבלכם, אכן ברנקו ויס היה איש מיוחד בדורו. יצא לי להכירו בסיורים ברמלה. בזכותו העיר רמלה זכתה לתרומה חינוכית משמעותית ביותר. אין ספק כי ברנקו ויס השפיע על מערכת החינוך הארצית באופן מכריע וייחודי ביותר ועל שמו רשומות פואמות חינוכיות חשובות ביותר.
יהיה זכרו ברוך.

 

גלעד גולדמן
מנהל אגף החינוך והנוער בקדימה צורן

 

 

 

לניבה היקרה ולכל צוות ברנקו וייס,
משתתף בצערכם ואבלכם ומחזק את ידיכם.
מכיר ומוקיר את המשמעות של ד"ר ברנקו לך אישית ולכל הצוות של המכון.
בטוחני שתמשיכו להוביל את המוסד החשוב הזה וברוח אותה הוא הקנה.

 

שלכם,

חיים להב
מנהל האגף לקידום נוער
מינהל חברה ונוער
משרד החינוך

 

 

ניבה שלום,
ברנקו וייס אכן היה מנהיג ושותף. ילדים רבים בארץ וברמלה חייבים לו את הזכות לגדול במסגרת חינוכית תומכת, מפרגנת ומאמינה בתלמיד ויכולותיו.
עיריית רמלה שותפה באבל המשפחה ובצער מכון ברנקו וייס.

 

בכבוד רב,
עופר תודר
מנכ"ל עיריית רמלה

 

 

 

ניבה שלום,
משתתפת בצערכם על פטירת מייסד המכון, דמות מכוננת עבור אנשים רבים.

 

ד"ר רוני קרסנטי
מכון דוידסון למדע
מכון וייצמן

 

 

 

ניבה היקרה
ד"ר ברנקו וייס היה אהוב בבית שמש, ידע לתת ונתן לנו הרגשה שהוא המקבל.
שילוב תכונות נדיר: צניעות ומקצועיות, איש בעל חזון ואוהב אדם, ד"ר ברנקן וייס היה מופת.
אנא מסרי לגב' ברנקו וייס את תנחומינו הכנים.

 

יוסי כהן
המחלקה לחינוך על יסודי
עיריית בית שמש

 

 

שלום ניבה.
מתוך היכרות אישית קצרה עם ברנקו האיש והיכרות ארוכה עם פועלו, אני מביע את צערי העמוק על פטירתו.
משפחתו תזכה לתהילת עולם בשל מסירותו לטיפוח החינוך בארצנו המורכבת.
אודה על העברת השתתפותי בצערם.
תמשיכו בטיפוח מורשתו החינוכית, בדרך הנהירה לכם בלבד.

 

קובי גביש
מנהל מחלקת חינוך, המועצה המקומית גולן

 

 

 

משתתפים בצערכם על לכתו של איש חינוך וידיד לישראל.

 

יוקי לוטן, מנהל
יק"א בישראל

 

 

 

ניבה שלום,
קבלי את השתתפותי בצערכם.
אני יודע להעריך כל מה שברנקו עשה למען החברה הישראלית.

 

דב לאוטמן

 

 

ניבה, אביב, שירלי, ורד, דפי, יואב, יואב, יואב , רונן, מורן, וכולם:
שמעתי בצער רב את בשורת מותו של ברנקו וייס. משתתף בצערכם – מובילי הארגון האיכותי והמפואר שבנה והקים בעשר אצבעותיו.
האיש שנתן השראה, נתן הזדמנות.
האיש שציווה עשייה, ציווה אידיאלים, ציווה פרגמטיות ומקצועיות.
ממקום עבודתי בין כותלי בית ספר ישראלי בו מתרוצצים אלפי תלמידים כל יום, אני חש היום אובדן של אדם יקר שמרצונו וטוב ליבו הפך לשותף גדול במשימה החשובה ביותר שמונחת לפתחנו בדור הזה: חינוך , חינוך, חינוך.

יהי זכרו ברוך.

 

משה עופר
לשעבר מנחה במכון

 

 

שלום ניבה,
הצטערתי עד מאד לקבל את הודעתך על מותו של ד"ר ברנקו וייס. בעיני היה זה איש חזון ומופת, שהיה חשוב לו להשפיע על החינוך. אין ספק שהתפתחות המכון והעשייה החשובה בעיקר בקרב נוער שנשר מהמערכת, הם החותם של האיש הגדול הזה.
בפעם האחרונה שפגשתי אותו הוא היה ערני, חד ועם אנרגיות חזקות. ולכן הופתעתי מאד מהודעתך. כנראה קשה לנו להשלים עם עובדת סופיות החיים.

משתתפת בצערכם,

 

מרגלית כרמי
מפקחת במחוז ירושלים
משרד החינוך

 

 

ניבה, יקרה, שלום רב,
כל מערכת החינוך ברמלה משתתפת בצער משפחתו של ד"ר ברנקו וייס!
מערכת החינוך בעיר מוקירה את פועלו של האיש היקר בעבור כל שעשה למען ילדי העיר בפרט ולמען ילדי ישראל בכלל!
הלוואי, שנשכיל ללמוד להמשיך בדרכו!

 

עמליה חרוש
מנהלת אגף החינוך
עיריית רמלה

 

 

ד"ר ברנקו וייס!
איש יקר ורב פעלים
אדם עם חזון ועם דרך.
היה לי הכבוד לנהל איתו שתי שיחות אישיות בימיה הראשונים של בגרות 2001.
האיש היה נחוש ומקצועי וירד לפרטי פרטים. זכור לי כי שאל אותי תוך שהוא מישיר מבט: "מה אתם עושים בתכנית בגרות 2001?"
ניבה ואני היינו במשרדו בנרקיס ואני עניתי בספונטניות - "אנחנו גורמים לתלמידים לחייך ולחוות הצלחות".
זכור לי כי ברנקו התרגש מאוד מן התשובה וחיזק אותנו בדרכנו החינוכית...
הבנתי שמאחורי החזות האירופאית הקשוחה מסתתר אדם רגיש ומלא רגש וגם גאה במכון שהוא הקים..
יהי זכרו ברוך!

 

ליאור אבימן
מכון ברנקו וייס

 

 

צר לנו לשמוע. איש חזון

 

בברכה
ד"ר אורנה שמחון
מנהלת מחוז צפון
משרד החינוך

 

 

 

ניבה יקרה,
נדהמתי, ברנקו שמור אצלי כאיש חזון, רב עוצמה ודינמי
מורשתו ללא ספק תמשיך ללוות את המפעל החינוכי בארץ, בזכות המכון
תודה על הידוע וחיבוק גדול,

 

כרמלה קיט
לשעבר מנחה בכירה במכון

 

 

ניבה יקרה,
אבקש להביע את צערי ולהעביר את תנחומי על לכתו של ד"ר ברנקו וייס ז"ל.
תעשיין מצליח, אדם חם ואוהב ישראל, שהציב את קידום החינוך בישראל בראש מעיניו והשקיע בכך את מיטב זמנו וכספו.
בזכות חוכמתו, יוזמתו, מעורבותו האישית והמשאבים הרבים שהעמיד, מכון ברנקו וייס אותו הקים, הפך לגורם מרכזי, מוביל ומאוד משפיע בקידום נושאי החינוך בישראל.
שמחתי לקרוא במכתבך, שגם אחרי לכתו של ד"ר ברנקו, המפעל החשוב הנושא את שמו ימשיך לפעול ולחזק את החברה בישראל.
זכיתי להכירו בביקוריו הרבים בארץ ולעמוד מקרוב על אישיותו המיוחדת והמרשימה.
ד"ר ברנקו וייס ז"ל יחסר לנו ולי אישית מאוד.

 

תנחומיי

איציק תורגמן
סמנכ"ל לקידום המצוינות בקרן רש"י

 

 

ניבה שלום,
אכן יום עצוב מאוד. היתה לי הזכות להכיר את האיש ומפעלו ואף לקחת חלק בו, ואכן ללא אנשים כמו ד"ר וייס לא היינו חולמים ומגשימים חלק מחלומותינו הקשורים באוכלוסיות המשמעותיות שאנו עוסקים בהן ומגשימים גם חלקן חלומות.
מקווה שתמשיכו לאור חזונו של ד"ר ברנקו וייס ככל שתוכלו.

 

בהוקרה,

נילי אלדר
מנהלת אגף החינוך
קריית- ים

 

 

ניבה וכל צוות ברנקו וייס,
הצטערתי לשמוע על מותו של דר' ברנקו וייס. אכן איש יקר שעשה למען החברה בישראל ובפרט למען התלמידים הנזקקים. יהי זכרו ברוך.

 

בברכה,

ד"ר רמי סולימני
מנכ"ל אשלים

 

ניבה שלום
צר לי על לכתו בטרם עת ובהזדמנות זו, אנא העבירי את תנחומי הכנים למשפחתו ולכול משפחת ברנקו וייס העושה במלאכת הקודש אותה הנחיל.
זכיתי לפגוש את ד''ר וייס מספר פעמים ואכן, היה איש משכמו ומעלה.

 

בכבוד רב
ירון קניגסמן
לשעבר יו"ר ועד ההורים, בית הספר ברנקו וייס ע"ש הרצוג, בית חשמונאי

 

 

 

שלום רב!
כואב את לכתו של מנהיג שקול ושנון עם חוכמת חיים ותורם בחסד למטרות נעלות.
דוחות כספיים הוא ידע לקרוא ולהבין בתוך דקות ספורות.
משתתף בצער המשפחה והמכון

 

איתן כספי-רו"ח

 

 

לניבה וכל עובדי ארגון ברנקו וייס,
איתכם באבלכם,
בטוחה שתמשיכו לקיים את מורשתו ואף תרחיבו את הפצתה.
שלא תדעו עוד צער,

 

גלית כספי כהן
מחזיקת תיק החינוך
מועצה מקומית מזכרת בתיה

 

 

 

ניבה ומנהלי ועובדי המכון היקרים,
אבידה גדולה לעם ישראל ומדינת ישראל!
אין ספק שרוחו ומורשתו ימשיכו להשרות אור וערכים על החינוך בישראל, ועל השותפים שלכם.

יהי זכרו ברוך

 

אייל ניצני
מנהל תוכנית קדם עתידים

 

 

לאנשי ברנקו וייס,
משתתפים בתחושת הצער והאובדן. אבל אין ספק שזהו אחד האנשים שזכרו יישאר איתנו, ואתם אלה שתמשיכו לשמר ולפתח אותו. יהי זכרו ברוך.

 

טלל דולב
מנהלת התוכנית הלאומית לילדים ולנוער בסיכון

 

 

 

לניבה, מנכ"לית מכון ברנקו וייס,
אני משתתף אתכם עם כל משפחת ברנקו וייס באבדן הגדול של ד"ר ברנקו וייס ז"ל היה לא רק אדם גדול אלא גם פורץ דרך ומנהיג אין לי ספק שאף אחד לא יוכל למלא את מקומו ואין לי גם ספק שהוא השאיר אחריו מורשת שאיתה תוכלו להמשיך בהצלחה את עבודת הקודש שהוא הוביל בחייו.

 

בברכה ובידידות,
הרב מיכאל מלכיאור

 

 

ניבה,
מצער לשמוע על פטירתו של מנהיג חברתי בעל שיעור קומה כד"ר ברנקו וייס, אני בטוח שצוואתו הרוחנית תמשיך להוות נר לרגלכם.

 

ירון צלח

 

 

Dear Niva,

I was very sad to read your mail. It was a pleasure and an honor for me to have written this story. I just talked to Branco on the phone and though I never met him personally, he left me deeply impressed with this huge donation to Israel's youth.

I am grateful to have met you and all your wonderful team ....I am sure his heritage is in the very best hands and he can rest in peace.

Keep on doing what you do,

Naomi Bubis

 

 

ממש ממש משתתפת בצערכם

הוא אכן היה איש גדול ומיוחד

אובדן אמיתי

 

דבורה חסיד

מנכ"ל עתידים